Szkoła
XII Liceum Ogólnokształcące wywodzi się od powstałej w 1863 roku prywatnej polskiej szkoły dla dziewcząt.
Po Powstaniu Styczniowym, okresie wojen i dwudziestolecia międzywojennego - w 1951 roku, nastąpiło przekazanie szkoły Towarzystwu Przyjaciół Dzieci i nadanie jej numeru XII jako dwunastej szkole TDP.
W 1959 roku miał miejsce zjazd z okazji 100-lecia szkoły i nadanie szkole sztandaru oraz patrona Stanisława Wyspiańskiego.
Liceum oddzielono od szkoły podstawowej w 1965 roku i od tego momentu XII LO funkcjonuje jako samodzielna szkoła. W 1967 utworzono pierwszą klasę koedukacyjną - szkoła przestaje być szkołą żeńską. Do obecnej siedziby przy al. Anstadta 7 przeniesiono szkołę w 1979 roku. (zobacz: Historia szkoły, Historia budynku)
Patronem naszej szkoły jest wybitny dramatopisarz, poeta, inscenizator, malarz, grafik, scenograf i twórca nowoczesnego teatru polskiego - Stanisław Wyspiański (1869 - 1907). Studiował w Krakowie na wydziale filozoficznym i historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie rysunek w Szkole Sztuk Pięknych. Współpracował z największymi, krakowskimi twórcami przełomu wieków: Janem Matejką, Józefem Mehofferem, Lucjanem Rydlem i Stanisławem Estreicherem. Stanisław Wyspiański projektował witraże krakowskich kościołów, napisał dramaty: Warszawianka (1898), Wesele (1901), Wyzwolenie (1903) i Noc listopadowa (1904).Twórczość Stanisława Wyspiańskiego zaliczana jest do najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych dorobków artystycznych epoki. Wielu nazywało go Czwartym Wieszczem Polski (obok wcześniejszych trzech: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego). |
Na ceremoniał naszej szkoły składają się: sztandar, symbole graficzne, strój galowy oraz wynikające ze statutu szkoły sposoby organizacji uroczystości szkolnych - w tym zachowanie i wygląd pocztu sztandarowego. Barwy XII LO w Łodzi nawiązują do kolorystyki witraży i obrazów Stanisława Wyspiańskiego. |